top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraZwyklaki i nie Szaraki

Wiedza w pigułce Cz. 1 podłoża

Hej kochani

Dzisiaj chciałabym poruszyć kwestię podłozy, które możemy używać do kwiatów.

To w sumie podstawowy temat dlatego nie można go zabraknąć w poradach ☺️


1 ) Podstawowa uniwersalna ziemia do kwiatów. Dostępna w każdym markecie, dyskoncie, sklepie budowlanym.

Ziemia ta może mieć być uniwersalna (5.5 - 7 pH ), wtedy używamy jej do każdego rodzaju kwiatów. Najczęściej balkonochych lub domowych mniej wymagających. Ma dość dobra chłonność i trzyma wilgoć , bywa zbita, nie posiada szczególnych właściwości..
Ziemia może być też z kwaśnym odczynem pH (3 - 5 pH ) , to najrzadziej używane podłoże w kwiatach domowych. Lubią je krotony i nasze ulubione grudniki oraz skrzydłokwiat oraz jesienne wrzosy :) potrzebują ich pod odpowiedniego pobierania pokarmów , a za wysokie pH objawia się u nich chlorazą liści. Odpczyn 4-5 jest odpowiedni :) a oprócz tego lubią je azalie, borówki, kamelie i gardenie .
DO DUKULENTÓW najlepiej użyć uniwersalnej ziemi oraz dodat do niej poszczególne skladniki, aby była przepuszczalna. Najważniejsza i bezwzględna zasada to przewaga części szkieletowych (piasek, żwir, pumeks, keramzyt) w stosunku do ilości czarnej ziemi i kompostu w składzie mieszanki. Dla zdecydowanej większości kaktusów i sukulentów optymalna jest zawartości 20% ziemi + 80% części zwiększających przepuszczalność. Dlaczego tak mało ziemi? Wyobraźmy sobie warunki pustyni czy skalistych zboczy, na których w naturze występują kaktusy. Czyni np . : 20 % uniwersalnej ziemi bez dodatku torfu lub ziemi kompostowej. Możemy dodać roweż inne dodatki, jak styropian, który rozluźni ziemię czy cegłę.

20% keramzytu o frakcji 1- 5mm


20% żwiru o frakcji 1 - 5mm


20 % piasku kwarcowego płukanego


20 % perlitu, pumeksu o najdrobniejszej frakcji



BIGOS - najbardziej popularne podłoże stosowane do każdego rodzaju roślin. Zarwównontych domowych jak i kolekcjonerskich. Taki nasz domowy najczęściej Składa się :
  • Ziemi

  • Perlitu

  • Wiórków kokosowych

  • Kory

  • Wermikulitu

Czasem do maluchów dodaje również keramzytu, aby podłoże było jeszcze bardziej napowietrzone :) co do proporcji 😅 ja zawsze mówię, żeby były ,, suchy'' ( perlit wchłania wodę z ziemi'' i sypki , ale jednocześnie zwarty, żeby woda nie przelatywała nam od razu w podstawek.
PODŁOŻE DO STORCZYKOW Czyli nie zawiera w sobie ziemi uniwersalnej. Składa się jedynie z kory, włókien kokosowych, można do niej dodać mchu lub perlitu, dla większej wilgotności. Pamiętajmy Epifity to grupa roślin, dla której gruntem do wzrostu stała się nie gleba, a inne rośliny. Należą do niej wybrane storczyki, liczne filodendrony, nadrzewne paprocie oraz niektóre kaktusy i wiele innych roślin uprawianych w naszych domach. Dlatego najlepsza formą podlewania , jest namaczanie doniczki w misce z wodą. Kwiat sam sobie pobierze odpowiednią ilość :)

Korzystajcie śmiało i informacji na blogu :) znajdziecie.tu różne odpowiedzi na pytania, z którymi macie wątpliwości . Przynajmniej taką mam nadzieję :)


Sukcesywnie wrócę do blogów, które niestety przepadły, ze starą strona i trzeba pisać wszystko od nowa 😅🫤😮‍💨


0 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page