Witajcie kochani
Cieszę się, że tu zaglądacie 😃
Dzisiaj, chciałabym wam przedstawić kilka podpowiedzi wprowadzających w podstawową pielęgnację roślin. Od podlewania, czy pora ma znaczenie, czy woda z kranu jest ok ?
Po nawozy i doświetlanie . Jaki nawóz i na co , jak często i czy cały rok ?
Czy zastanawiacie się nad tym czy te wszystkie rzeczy maja wpływ na wasze rośliny ?
Już wam odpowiadam :)
A niestety te wszystkie rzeczy maja znaczenie :)
Niby takie to oczywiste, bierzesz konewkę, lejesz wodę i podlewasz. Ale czy twardość wody nie zaszkodzi twoim roślinom, to bardzo dobre pytanie. Woda z kranu nie zabije zazwyczaj roślin, jednak doprowadzi do pojawienia się brzydkiego nalotu, który może zmienić nawet i ph gleby, gdy woda jest za twarda. A to spowoduje pogorszenie się kondycji naszych roślin, po przez utrudnianie jej wchłanianie składników odżywczych.
Dlatego warto stosować wodę przefiltrowaną , jak i odstaną przynajmniej kilka godzin , co spowoduje ulotnienie się chloru z wody.
przegotowanie wody również będzie dobrym sposobem aby woda stałą się miększa :)
czy zastanawialiście się, która pora dnia jest najlepsza do podlewania waszych roślin?
Tak to też ma znaczenie 😃😁
Idąc tokiem życia roślin budzą się wraz ze słońcem, pod które jest podporządkowane całe ich życie i wzrost. Dlatego dostarczenie im składników odżywczych godzinach rannych będzie najodpowiedniejszą porą. Wtedy są najbardziej aktywne i wchłanianie składników będzie najefektywniejsza 🙃
Oczywiści nic się nie stanie, jeśli nie będziecie się trzymać takiego schematu.
Najważniejsze , aby rośliny nie były przelane i powinny żyć 😅
Następną istotną rzeczą w cyklu wzrosty rośliny są nawozy i odżywki. Mamy ich całą gamę od zwykłych nawozów do roślin zielonych po wszelkie minerały, występujące osobno, preparaty ułatwiające wzrost ( najczęściej zawierają algi ) , ukorzeniacze i preparaty do rozrostu sytemu korzeniowego.
Ale czy musimy używać wszystkich ?
Lub które najlepiej posiadać w swojej kolekcji ?
To też tak naprawdę zależy jakie rośliny posiadamy.
Do naszych domowych zwyklaków wystarczy najczęściej nawóz do roślin zielonych co 2-3 podlewanie i rosną pięknie i bujnie, jeśli ich nie przelewamy 😃
Ale z okazami kolekcjonerskimi jest już trochę inaczej , ponieważ często potrzebują bujnej suplementacji oraz odpowiednich warunków wilgotności i światła, aby utrzymały veriagacje, a wzrost był dobry :)
Osoby, które zajmują się roślinami w regresie zawsze podkreślają , że podstawa to dobry suplement i to już podobno połowa sukcesu.
mikro i makro elementy znajdziecie w następnym blogu poświęconym nawozom 😊😊😊
Oświetlenie to kolejna ważna rzecz przy wzroście naszych roślinek. Rynek wręcz kipi od przeróżnych lamp, ledów, żarówek czy paneli do roślin. Kwiaty domowe zazwyczaj zadowolą się rozproszonym światłem z okna :)
Jednak do roślin kolekcjonerskich będziemy potrzebować odpowiedniej ilości światła, aby w ogóle prawidłowo rosły i się wybarwiały. w szczególności rośliny z variegaty potrzebują 12 h naświetlenia w spektrum światłą 2,5-5 tys lumenów Doświetlanie roślin powinno więc być przeprowadzane za pomocą żarówek emitujących fale świetlne o długości poniżej 480 nm (światło niebieskie) i między 550 a 700 nm (światło czerwone). Chodź powoli odchodzi się od świateł różowych, gdyż , mogą być męczące dla oka. Osobiście stosuje zwykłą biała żarówkę z Action o mocy 2500 lumenów za całe chyba 11 zł. Sprawdza się zadowalająco :) rośliny ładnie na niej rosną, nie wydaje mi się, żeby była za słaba. oświetla rosnące sadzonki jak i korzeniące się, nic nie przypaliła. Wisi na wysokości 30 cm nad roślinami
o danym spektrum światła poczytacie w następnych blogach :)
Bình luận